Amasra

Amasra
2 Nisan 2013 tarihinde eklendi, 84 kez okundu.

Yılın her mevsimi gezilebilecek bir yer Amasra ama yaz mevsiminde gezmek bambaşka. Gerçekten yaz aylarında deniz mevsimiyle birlikte mutlaka görülmeli Amasra.

Karadeniz’in eşsiz incisi. Doğa, tarih, turizm hepsi iç içe Amasra’da.

Sizlere hem Amasra’yı tanıtmak hem de nasıl gezebileceğimizi anlatmak istiyorum.

Önce Amasra’nın kısaca tarihi ile başlayalım.

Tarihteki ilk adı Semasos’tur. M.Ö. XII. Yüzyıla kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Sırasıyla Gasgas, Hitit ve Fenike hakimiyetlerinde kalmış ardından Miletli ve Meragalı denizcilerin eline geçmiştir. Böylece Karadeniz’in önemli bir ticaret merkezi haline gelmiştir. Özellikle bölgenin orman ürünleri önem kazanmıştır.

Bir dönem Lidya egemenliğine girmiştir Amasra. M.Ö IV. Yüzyılda Pers Yönetimine geçmiştir. Pers yönetiminden sonra iki yüzyıl boyunca M.Ö. 70’e kadar Pontus yönetiminde kalmıştır. Ardından Romalıların hakimiyetine girmiştir. Rama döneminde şehir “Amastedos” adıyla anılır. Bu dönemde ticari yönü zayıflamış olan şehir tam anlamıyla bir manastırı andıran dini bir merkez olmuştur.

XIII. Yüzyılda şehir Cenevizli Tüccraların eline geçmiş ve ticaret tekrar canlanmıştır.

Ekim 1460’ta Fatih Sultan Mehmet’in fethine kadar Ceneviz yönetiminde kalmıştır. Fatih’in fethinden beri de memleketimizin güzide bir köşesi olmuştur.

Yalnız Fatih Sultan Mehmet’in Amasra’yı bir tepeden ilk görüşünde hayranlığını ifade ettiği cümleyi burada zikretmeden edemeyeceğim. “Lala lala, Çeşm-i Cihan bu mudur ola?” (dünyanın gözü bu olabilir mi?)

Amasra’ya Ulaşım

Şehirlerarası ulaşım Bartın üzerinden düzenli olarak sağlanmaktadır. Bartın’dan Ankara, İstanbul, İzmir, Trabzon, Bursa ve Antalya’ya her gün düzenli otobüs seferleri yapılıyor. Bartın’dan Amasra’ya ise her yarım saatte bir minibüs seferleri vardır.

Amasra’da Konaklama

Türkiye’de türizmi başlatan ilk üç kentten biridir Amasra. Bu nedenle konaklamak için seçeneğiniz çok. Ne tercih ederseniz hepsi var. Otel, pansiyon… Benim önerim otellerin o stabil havasından kurtulmak için bir ev pansiyonunu tercih etmenizdir. Hele hele kalabalık bir grup gidiyorsanız ev pansiyonlarının o doğal havası vazgeçilmez olacaktır.

Yeme İçme

Amasra dendiğinde ilk akla gelen balık olur. Eğer Amasra’ya giderseniz balık yeme zevkine varmadan, o lezzeti tatmadan ayrılmayın derim. Denemiş bir kişi olarak söylüyorum. İskorpit balığını deneyin. Amasra sahilinde birçok balık lokantası var. Fiyatlar da uygun. Yalnız bir uyarım var hafta sonları çok yoğun olduğu için balık yemek için hafta içini tercih edin derim. Tabii balıkla beraber Amasra’nın meşhur sebze salatısını da yanına eklemeyi unutmayın.

Gezilecek Yerler

Küçük şirin bir kent olan Amasra’da ilk görmenizi önerdiğim yer Amasra Kalesi olacak. Tarihi yapısını büyük oranda koruyan kaleyi mutlaka görmelisiniz. Gezilecek yerleri şöyle bir çırpıda sayacak olursak; Amasra Kalesi, Kemere Köprüsü, İçkale Mescidi, Bedesten, Antik Tiyatro, Gürcüoluk Mağarası, Fatih Camii, Çakraz, Çekiciler Çarşısı ve Kuşyakası Yol Anıtı gezilebilecek yerlerdir.

Amasra’ya gidip sahilde mendirekte yürümezseniz olmaz. Sahildeki lokantalarda yemeğinizi yedikten sonra mendirekte gezmek çok hoş olacaktır.

Gezilecek yerlerden biri de tabii ki Amasra Müzesi’dir. Müze geçmişten günümüze tarihi bir şerit gibi önümüze seriyor.

Amasra’da yapılacak gezi eylemlerinden biri de Tekne Turu olacaktır. Denizden Amasra’yı görmek bir başka güzel. Amasra’nın o muhteşem koylarını tekne turu ile görebilirsiniz.

Son olarak söyleyeceğim şey; Amasra’ya gidip de bunları yapmadan dönmeyin

 1. Amasra’ya ilk defa geliyorsanız; Bakacak Mevkiinde durup, Amasra’yı seyretmeden,
 2. Amasra’ya gelirken veya dönüşte Kuşkayası Yol Anıtı’na uğramadan,
 3. Amasra’nın meşhur Amasra Salatası’nı tatmadan,
 4. Amasra’da özel tavada pişirilen, mevsimlik balıklardan yemeden,
 5. Amasra Çekiciler Çarşısı’nı gezip, ağaç oyma veya tel kırma işlerinden almadan,
 6. Barış Akarsu heykelini görmeden ve heykelin önünden Gün Batımı’nı izlemeden,
 7. Amasra mendireğinde bir tur atmadan,(Halen Liman Çalışması devam ediyor).
 8. Boztepeye çıkıp, Amasra manzarasını seyretmeden,
 9. Ahatköyü yeni yol ayrımından, Amasra’nın panoramik fotoğrafını çekmeden,
 10. Amasra Kaleiçi, Bedesten ve eski kiliseleri (Biri camiye dönüştürülmüş) görmeden,
 11. Amasra-Tavşan Adası-Küçükliman arası ve koylara tekne gezisi yapmadan,
 12. Amasra Göçkün Koyundaki Goril Kaya’yı görmeden,(Denizden veya karadan)

AMASRA’DAN AYRILMAYIN

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git