Dilekçe Nasıl Yazılır? Dilekçe Yazmanın Genel Kuralları

Dilekçe Nasıl Yazılır? Dilekçe Yazmanın Genel Kuralları
29 Ağustos 2013 tarihinde eklendi, 18 kez okundu.

İnsanoğlu ilerledikçe ayrıntılar ve sorunlar da çoğalıyor. Günlük hayatımızda birçok sorunla karşılaşıyoruz. Bu sorunlar karşısında bazen bize karşımızda kurum ya da kişiler yaz bir dilekçe diyebiliyor. Dilekçe artık çevremizle iletişimde bulunduğumuz sürece sürekli karşımıza çıkıyor. Karşımızdaki kurum oluşan sorun ile ilgili bir form dilekçe hazırlamışsa sorun yok. Oturur form dilekçenin gerekli yerlerini doldururuz olur biter. Yalnız oluşan durum için bir form dilekçe hazırlanmamışsa işte o zaman ne yapacağımızı şaşırırız. Ne yapacağız, nasıl yazacağız diye düşünüp kalırız.

İşte böyle bir durumla karşılaştığımızda önceden birikimli olursak hiç kimseye muhtaç olmadan oturup dilekçemizi yazarız. Genel nitelikli; ister şikayet ister bir istek isterse başvuru dilekçesi olsun dilekçe yazarken bilinmesi gereken genel kurallarla işe başlayalım.

Kişisel dilekçelerde belli bölümler vardır.

Önce hem bu bölümleri sayalım hem de nasıl yazılacağını anlatalım.

a)      Başlık (Dilekçe hangi kuruma yazılacaksa o kurumun tam ve doğru adının yer aldığı bölüm. Bu bölümün bütün harfleri büyük harfle yazılmalıdır.)

b)      Dilekçe Metni (Dilekçe metninin gelişimi, önce kendimizi karşımızdaki kurumun bizi bilmesi gerektiği şekilde tanıttığımız paragraf, istek, şikayet vb sorunumuz neyse sorunumuzu yine kurumun bilmesi gerektiği şeklinde anlatıldığı paragraf ya da paragraflar ve dilekçenin sonuçlandırıldığı istek, şikayet vb yapılmasının istendiği sonuç paragrafı şeklinde olmalıdır.

c)       Tarih (Dilekçenin bittiği paragrafın altına kağıdın sağ kenarına yakın olarak kesinlikle dilekçenin verildiği tarih yazılmalıdır.)

d)      İmza ve İsim (dilekçe tarihinin altına önce imza atılır, imzanın da altına dilekçe sahibinin adı yazılır.

e)      Ekler (Dilekçemize konu olan durum ile ilgili belge sunma ihtiyacı varsa bu bölümde madde madde yazılmalıdır.

f)       Kimlik Bilgileri (Dilekçeyi yazdığımız kurum için gerekliyse ayrıntılı kimlik bilgileri yazılır. Kurum için gerekli olanların dışındakilerin yazımı hem gereksiz hem de güvenlik sorunu oluşturabilir)

g)      Adres Bilgileri (Dilekçemizi verdiğimiz kurum ile iletişimde bulunacağımız adres ve telefon bilgileri tam ve doğru olarak yazılmalıdır.)

Kurallara uygun bir dilekçede olması gereken bölümleri ve nasıl yazılacağını anlattık. Bir de dilekçe yazımında uyulması gereken genel kurallar vardır. Bu kurallar dilekçemizin karşımızdaki kurumca daha saygınca ve öncelikle kabul görmesini de sağlayacak kurallardır. Bu kurallar dilekçenin bölümlerinin tam olması kadar önemlidir.

Şimdi bu kuralları maddeler halinde dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışalım.

1)      Yazdığımız dilekçe kesinlikle subjektif olmamalı nesnel olmalıdır.

2)      Dilekçede hiyerarşik düzene kesinlikle uyulmalıdır. (Mesela dilekçe metninde kendinizi tanıtmadan konuya girme hatası gibi…)

3)      Kesinlikle çizgisiz dosya kağıdı dediğimiz A4 kağıdı kullanılmalıdır.

4)      Eğer imkan varsa daktilo ya da bilgisayarla yazılması daha uygun olur. İmkan yoksa el yazısı kullanılabilir. Bu durumda kesinlikle karalama olmadan kitap harflerinin kullanılması en uygun olanıdır. Elle yazımda kesinlikle silgi ile silinemeyen mürekkepli kalem kullanılmalıdır. Yazı rengimiz de kesinlikle öncelikle siyah yoksa mavi kullanılmalıdır.

5)      Dilekçe yazımında imla ve noktalama kuralları çok önem kazanır. Onun için böyle hatalara kesinlikle düşmeyiniz. (Benim önerim önce müsvedde hazırlayıp öyle yazmak en sağlıklı olacaktır)

6)      Kullandığımız dil ve üslup ciddi ve resmi bir dil olmalıdır. (Arkadaşımıza yazdığımız mektupta kullandığımız dil ve üslup özelliklerini kullanamayız.)

7)      Dilekçedeki istediğimiz ne olursa olsun yasal olmalıdır. Belge gerekiyorsa dilekçenin ekleri olarak sunulabilir.

8)      Dilekçede istediğimiz gibi kısaltmalar kullanamayız. Bilinen kurumsal kısaltmalar ile Türk Dil Kurumu’nun kabul ettiği kısaltmalar kullanılabilir.

9)      Dilekçe kurumsal bir evraktır. Sadece kurumlara (makamlara) yazılır, kişiye yazılmaz.

10)   Yazılan dilekçe uzun ise kağıdın sadece bir yüzü kullanılır bitmezse ikinci kağıda geçilir. Kağıtların arka yüzleri kesinlikle kullanılmaz.

Örnek Dilekçe Şablonu :

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git