Dişlerin Bakımı ve Diş Macunu Nasıl Kullanılmalı

Dişlerin Bakımı ve Diş Macunu  Nasıl Kullanılmalı
14 Aralık 2012 tarihinde eklendi, 33 kez okundu.

Dişlerimizin temiz ve bakımlı olması her zaman gereklidir. Çünkü bir kişinin yüzüne baktığınızda  konuşmaya başladığında ilk gözünüze çarpan dişleri olur.

Ülkemizde diş bakımına gerekli önem verilmedi bilinmektedir. Dünyada ağız ve dış sağlığı konusunda yapılan bir araştırmada ülkemiz ilk sıralarda bulunmaktadır. Diş fırçalamak, ağız temizliği maalesef toplumumuzun büyük kesiminde önemsenmeyen bir konudur.

Memorial Etiler Tıp Merkezi Diş Hastalıkları Bölümü doktorlarından Dr.Hacer Esyed Alireisoğlu; ülkemizde ağız ve diş sağlığına yeterli önemin gösterilmediğini bir konuşmasında belirtmiştir.

Diş fırçalarken diş fırçamızı alışkanlık gereği diş macununu üzerine sıkar sonra suya tutarız, bunun yanlış olduğunuz biliyor muydunuz? Diş macunu ıslatılmamalı, ıslandığında özelliğini kaybediyor.  Diş macununuzu diş fırçanızın üzerine kaplamayın sadece bir leblebi büyüklüğünde sıkmanız yeterli.

Dişlerinizi uzun süre sert darbeler ile fırçalamayın, günde en az bir kez veya sabah akşam olarak günde iki kere ve en fazla ikişer dakikalık süre ile fırçalayın. Kesinlikle diş aralarını diş taşını önlemek ve dişlerin aralarına giren yiyecek artıklarını temizlemek için diş ipi kullanın.

Dişlerinizi diş macununuz ile fırçaladıktan sonra, zararlı içecekler dediğimiz çay, kahve ve sigaradan oluşan sarı lekeleri çıkarmak için bir yudum elma sirkesini ağzınızda gezdirerek çalkalayın. Çay, kahve ve sigaradan dil pası oluşmaktadır ve ağzınızın kokmasına neden olur, bunun için dişlerinizi fırçaladığınızda dilinizi de bir iki hamle ile fırçalamanız gerekmektedir. Ağzınıza alacağınız bir kahve çekirdeği ağzınızın kokmasını önleyecektir.

Dişlerinizin sağlığı ve gün içindeki bakımı için de yiyeceklerden faydalanın. Havuz, kereviz ve patlamış mısır dişlerinizin temizlenmesini sağlayacaktır.

Ferah nefes ve güzel gülümsemelere.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git