Dukan Diyeti

Dukan Diyeti
10 Aralık 2012 tarihinde eklendi, 70 kez okundu.

Dukan Diyeti son günlerde fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin kurtarıcısı olmuştur. Belirli hastalıklarda olduğu gibi Dukan diyetinin ismi de bu diyeti ortaya çıkaran ve geliştiren Pierre Dukan isimli bir doktordur.
Dukan diyeti de bilindiği gibi protein ağırlıklı bir diyet olduğundan Atkins diyetine benzer özellikler gösterir, ama kolesterol ünüz veya şeker hastalığınız varsa doktorunuza danışmadan bu diyeti uygulamayın.
Dukan diyeti birkaç aşamadan oluşmakta olup, kısa sürede hem dengeli besleniyorsunuz, hem de çok hızlı kilo verebiliyorsunuz. Önemli olan her diyet gibi bu diyeti de kendinize sınırlamanız gerekmektedir, yoksa hem etkilerini hem de yan etkilerini zaman uzadıkça görebilirsiniz. Onun için dediğimiz gibi Dukan diyetini kesinlikle doktor kontrolünde yapmalısınız.
Dukan diyetinin birkaç faydasını sayarsak;
*Dukan diyetinin avantajlarını sayarsak proteini istediğiniz kadar alabilirsiniz, kalori sınırlaması bulunmamaktadır.
*2 kanat, 3 köfte vb. gibi Dukan diyeti size sınırlama getirmiyor, ne kadar tüketeceğinize siz karar veriyorsunuz.
*Dukan diyeti ile metobolizmanız daha hızlı çalışacak ve bu sayede daha hızlı bir şekilde kilo vermeye başlayacaksınız.
Bu diyetin size dezavantajı ise başladıktan sonra kesinlikle tüm önerilere uymanız gerekmekte olup proteine karşı hassaslığınız yok ise ancak bu diyeti yapabilirsiniz. Proteine karşı aşırı duyarlılığınız varsa bu diyet size göre değil demektir.
Dukan diyetini bir yaşam şekli olarak benimsemeniz gerekir, her zaman yediklerinize dikkat etmelisiniz, yoksa diyet süresiniz bittiğinde çok hızlı olarak verdiğiniz kiloları geriye alabilirsiniz.
Dukan diyetini toplam 4 aşamada tamamlayabilirsiniz.
1.Aşama 10 gün boyunca et, balık, yağsız süt ve süt ürünlerini tüketerek 10 günlük bir sürede protein tüketmelisiniz.
2.Aşama ise Protein ile beraber tüketeceğiniz sebze günleri ve sadece protein tüketeceğiniz protein günleri olarak iki aşamada yapacaksınız ve bu sürede dilediğiniz miktarda sebze tüketebilirsiniz.
3.Aşama ise her gün sebze ve protein tüketebilir ve kutlama öğünlerinde ise dilediğiniz kadar yemek yemenin tadına varabilirsiniz, ama kutlama öğünlerini sadece haftada iki kez yapmanız önerilmekte ve bu öğünlerde makarna, börek ve pilav gibi doyurucu yemekleri yiyebilirsiniz.
4.Aşamada ise tam bir özgürlük vardır. Canınız ne istiyorsa yiyebilirsiniz ama sadece haftanın bir günü Perşembe gününü protein günü olarak geçirmeniz gerekmektedir.
Önemli olan sağlığımıza hayatımızın her döneminde dikkat etmek, yemeğin fazlasından her zaman kaçınmak değil midir? Hepinize sağlıklı günler diliyoruz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git