Google’de Word, Excell, Acrobat(pdf) Aramanın Püf Noktaları

Google’de Word, Excell, Acrobat(pdf) Aramanın Püf Noktaları
3 Temmuz 2013 tarihinde eklendi, 21 kez okundu.

İnternet kullanıcıları olarak çoğumuz Google’nin arama çubuğuna aradığımız nesneyi yazarız ve enter tuşuna basarız. Tabii böyle bir arama bizim karşımıza aradığımızla hiç alakası olmayan milyonlarca sayfa çıkarır. İşin yoksa bu sayfalar arasında tekrar tekrar sayfalar arasında gez. Kaybettiğiniz zamana mı yanarsınız yoksa aradığınızı bulamadığınıza mı?

İşte sizleri bu bilgi çöplüğünde çok uğraştırmamak için birkaç ipucu vereceğim.

İnternette neler ararız. Web sayfaları, dosyalar(*.doc, *.pdf, *.xls vb.), resimler, videolar vb.

Şimdi bir arama yapmaya çalışalım. Diyelim ki “yeşil çay” terimini arayacağız. Google ara çubuğuna bunu yazıp enter tuşuna bastığımızda bize Google normal arama olarak sayfaları listeler. Listelenen bu sayfalar genellikle web sayfalarıdır. Üstelik karşımıza her dilden, her ülkeden bilgi gelir. Ama biz web sayfaları değil de “yeşil çay” ile ilgili belgelere ulaşmak istiyoruz diyelim.

İşte şimdi aradığımıza kolay ulaşmanın yolunu ele alıyoruz. Yaptığımız aramanın sayfa sonuna en aşağıya indiğimizde resimde kırmızı çerçeveye aldığım gibi “Gelişmiş arama” seçeneğini görürsünüz. Gelişmiş aramaya tıklayalım.

 

Karşımıza Google’nin gelişmiş arama sayfası çıkacaktır.

Bu Google’nin ayrıntılı arama sayfasıdır. Bu sayfada istediğiniz kriterleri belirleyebilirsiniz.

Üstteki ilk bölümde beş değişik sözcük filtrelemesi mevcut. Buradan istediğiniz filtrelettirmeyi yapabilirsiniz.

İkinci bölümde ise hangi dilde, hangi ülkede, siteye konma zamanı, site veya alan adı, sitede göründüğü yer, güvenli arama, dosya türü, kullanım hakları gibi konularda filtreleme yapabileceğiniz seçenekler var.

Bu seçeneklerin hepsini aynı anda kullanmanızı önermem. Çünkü o zaman hiç bir şey bulamayabilirsiniz.

Diyelim ki arama yaptığımız “yeşil çay” terimi ile ilgili word belgelerine ulaşmak istiyoruz. O zaman yapacağımız iş ayrıntılı aramadaki dosya türü bölümünden “Microsoft Word (.doc)” seçeneğini seçip “Gelişmiş Arama Yap” butonuna tıklıyoruz. Açılan arama sayfasındaki linklerin hemen hemen hepsinin [doc] şeklinde   başladığını göreceksiniz. İşte o sayfalarda aradığımız terimle ilgili word belgeleri vardır. Buyurun belgeleri toplayın…

Tabii karşınıza değişik dillerden belgeler geliyorsa o zaman tekrar “Gelişmiş arama”ya tıklayıp dil seçeneğini “Türkçe” yazıp tekrar aratırsanız bu defa sadece Türkçe word belgeleri karşınıza gelecektir. Belge arama hemen hemen bütün belgeler için geçerlidir. Excell(*.xls), acrobat(*.pdf) vb. her türde belgeyi aratabilirsiniz.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git