Google’de görsel (fotoğraf) arama yapmaya kalktığımızda arama çubuğuna kelimemizi yazarız ardından da görseller butonuna tıklarız. Google bahtımıza ne gösterirse bakarız. Google böyle bir aramada bize her türlü, her boyutta görseli gösterir.

Halbuki Google’nin Bize gösterdiği görselleri istediğimiz kriterlere göre süzme imkanımız var. Mesela aradığımız görselin boyutunu, internete yükleme zamanını, türünü, renk vb. özelliklerini belirleyebiliriz.

Google’nin görsel aramasında bu özellikleri nasıl kullanacağız? Çok Kolay hemen anlatalım.

Google arama çubuğuna arayacağımız sözcüğü yazıyoruz. Sözcüğümüz mesela “kedi” olsun. Ardından görseller butonuna basıyoruz. Karşımıza bir sürü kedi resmi çıkıyor.
Şimdi geçiyoruz istediğimiz görsel kriterlerini belirlemeye… Bunun için “Arama araçları” menüsüne tıklıyoruz. Bu menüye tıkladığımızda karşımıza “Boyut, Renk, Tür, Zaman, Diğer araçlar”dan oluşan yeni bir menü açılıyor.

Bu Yeni menü satırında isterseniz “Boyut” menüsü ile başlayalım. Boyut menüsüne tıklayınca aşağıya doğru yeni bir menü açılıyor. Bu açılan menüde “Tüm boyutlar, Büyük, Orta, İkon, Minimum, Tam boyutu siz girin” menüler olacak. Bu menülerden istediğiniz tercihi seçerek boyut sınırlamasını yapabilirsiniz.

Diğer menüler olan renk, tür, zaman ve diğer araçlar menüleri de boyut menüsü gibi açılır menülerden oluşuyor.

Bu menülerde de “boyut” menüsündeki gibi istediğiniz kriterleri belirleyebilirsiniz.

Google’den dilediğinizi bulmanız dileğimle…Kategori: Genel, Teknoloji Yazar: admin Yorum yapılmamış 1.153 kez okundu. Tarih: 17 Temmuz 2013

YORUMLAR

Yorum Yapmak İstermisiniz?

İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.