İş Görüşmelerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İş Görüşmelerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
13 Aralık 2012 tarihinde eklendi, 29 kez okundu.

İster kendi işinizi kuruyor olun, isterseniz bir firmadaki boş kontenjan için başvuruyor olun; her ikisinde de kesinlikle dikkat etmeniz gereken konular aynıdır.

Müracaat ettiğiniz firmalar kurumsal olsun veya olmasın, işe alacakları personel konusunda her zaman en mükemmel elemanı ararlar.

Gittiğiniz her görüşmede size ileriye dönük sorular sorulacaktır. Şayet o firmadaki size uygun işi almak istiyorsanız, 5 sene sonra hangi konumda nerede olmak istersiniz, sorusuna o firmadaki bir üst görevde olmak istediğinizi söyleyebilirsiniz, çünkü iki günde başka yere gidecek bir elemanı işe almak istemezler.

İş görüşmesine giderken, müracaat ettiğiniz firmanın çalışma alanını, üretim alanını, hangi düzeyde bir firma olduğunu, işin mahiyetini kesinlikle inceleyin, bilgi edinin.

Firmanın nerede olduğunu, ulaşımı ve nasıl gideceğinizi öğrenin. Kiminle görüşeceğinizi, bulunduğu görev hakkında kesinlikle bilginiz olsun.

Görüşmeye en az randevu saatinden 15-20 dk. önce orada olun, dinlenin, nefes nefese ve koşturmaktan terlemiş bir şekilde içeriye girmeyin.

Şayet gideceğiniz adresi ve ulaşım mesafesini bilmiyorsanız, görüşmeden bir gün önce oraya gidin ve ne kadar zamanda ulaşıyorsunuz, öğrenin.

İşin konumu hakkında bilgi edinin, kesinlikle şık düzgün giyinin, kıyafetinizi bir gün önceden hazırlayın, saçlarınız temiz ve düzgün tarayın. Erkek iseniz sakal traşınızı olun, bayan iseniz fazla makyajdan ve aşırı parfümden kaçının. Görüşmeye sizi alan yetkiliyle tokalaşırken elini sıkı sıkı tutun, görüşme esnasında cep telefonunuzu kapatın ki görüşmeye odaklanın, size sorulan sorulara düşünerek net, tane tane ve düzgün cümleler ile cevaplar verin. Konuşmalarınızda hafif tebessüm etmeyi ihmal etmeyin.

Bu sırada size söz hakkı geldiğinde ise;  bu iş için uygun bir personel olduğunuzu, bilgilerinizi, becerilerinizi, kişilik özelliklerinizi, iş hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi ifade ederken düzgün, anlamlı cümleler kurun ve stresten uzak durun. Ses tonunuzu iyi ayarlayın, ne çok yüksek, ne de çok düşük olsun.

Doğal davranın, yapmacık hareketlerden kaçının.

Kesinlikle ilk görüşmede ücret konuşmayın, şayet; firma yetkilileri sizden talep ettiğiniz miktarı öğrenmek isteyip sorarlarsa söyleyin, sormazlarsa ikinci görüşmede ücreti konuşmanız gerekir.

Başarılar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git