Kalp Krizi İçin Aspirin

Kalp Krizi İçin Aspirin
14 Aralık 2012 tarihinde eklendi, 83 kez okundu.

Kalp Krizi demek yani tıp diliyle (miyokard enfarktüsü) kalbinizin yeterli oksijeni alamadığından ölmesidir.

Kalbimizin ne kadar önemli olduğunu söylemimize sanırım gerek yok. Genellikle ağzımızdan düşürmediğimiz bir söz vardır, “bana bir şey olmaz”. Ama artık hayatımızda hastalıklarla iç içe olduğumuz o kadar çok etken var ki saymakla bitmez.

Doç.Dr. Kemal Yeşilçimen’in yazdığı “Hastalık Üreten Yaşam Tarzımız Nasıl  Değişir” isimli kitabında büyük buzdağlarına benzettiği hastalıkları ve bu buzdağlarının derinliklerinde de  Bermuda Şeytan Üçgeni’ne hapsolmuş F tipi hareketsiz bir yaşantının varlığından bahsediyor. Hareketsiz yaşantının bizleri ne kadar çabuk hasta yapabileceğinin bir göstergesidir. Bununla birlikte çağımızın hastalığı olan  kalp krizi belirtilerini iyi bilmek gerekiyor.

Kalp krizi bazı kişilerde bir anda ortaya çıkar ve her şey için çok geçtir. Bazı kişilerde ise sol el serçe parmağında başlayan uyuşmanın kola yayılması, ağrı ve rahatsızlık ile başlar. Bazı kişilerde ise boyundaki şiddetli ağrı, terleme, kusma gibi belirtiler ile ortaya çıkar. Bu belirtileri yaşadığımızda veya  karşılaştığımızda hemen en yakınımıza haber verelim ve en kısa sürede bir hastaneye ulaştırılalım.

Kalp krizinde aspirin yeri çok önemlidir.

Genellikle evlerimizde yalnız oluyoruz ve yalnız yaşayan da birçok kişi var. Kalp krizine tedbir olarak her gece yatağınızın başucuna 1 bardak su ve 2 aspirin koyun. Bu belirtileri hissederek uykunuzdan uyanmışsanız hemen 2 aspirini bir yudum su ile için, aspirin kanı sulandırır. Ardından hemen  yakınınızı arayıp iki aspirin içtiğinizi ve kalp krizi belirtileri yaşadığınızı söyleyin. Şayet ayağa kalkabilecek durumdaysanız evinizin kapıları kilitliyle açın, hemen bir sandalyeye oturun ve size yardım gelene kadar bekleyin, sizi en yakındaki bir hastaneye ulaştıracaklardır.

Sağlıklı bir yaşam diliyoruz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git