Kedi ve Köpeklerin Bakımı, Temizliği, Köpek Kuaförü

Kedi ve Köpeklerin Bakımı, Temizliği, Köpek Kuaförü
18 Aralık 2012 tarihinde eklendi, 74 kez okundu.

En sadık dost olarak bildiğimiz, evimizde yıllar boyu birlikte yaşadığımız köpeğimizi tanıyor muyuz, veya ne kadar tanıyoruz?

Köpekler en zeki hayvanlardandır. Bizimle birlikte evin bir ferdi olarak yaşayan sevimli dostlarımızın bakımlarını yaptırmak da tabi siz anne babalarına düşüyor.

Bir çok yeni meslek dalı gibi son zamanlarda bir meslek dalı daha ortaya çıktı. Kedi ve köpeklerinizin de güzelleşmeye, bakıma, temizliğe ve kuaföre ihtiyacı var. Erdek ve çevresine tatile gelen yerli ve yabancı turistlerin kedi ve köpeklerinin tatil süresince bakımı, temizliği ve traşının yapılması gerekiyor.

Mustafa Kaya; diplomalı ilk köpek kuaförüdür. Ameraka’da Teksas’ta Gromig School’da eğitimini tamamlayıp diplomasını  almış ve kedi ve köpek kuaförünü açmış, şu anda 5 kişilik bir ekip  ile Erdek’te çalışmakta olup, yine de işlerine zor yetiştiklerini belirtmektedir.

Köpeklerimizi evde yalnız bıraktığımızda korktukları için havlarlar. Şayet evde onlar için küçük bir kulübe varsa kendilerini daha güvende hissedecek ve havlamayacaktır.

Köpeklerimiz yemeklerini yedikten sonra üzerine sularını içerler ve su içtikten 15 dakika sonra tuvaletleri gelir, yani suyunu içtikten 15 dakika sonra onları dışarıya çıkarmalıyız.

Köpeklerimizin ağız bakımını yaparken, dişlerinde leke varsa dişlerini fırçalayalım, ama zaten yemekte kemirdikleri kemikler onların dişlerini yeterince temizliyor.

Bazı insanlar köpeklerden korktuklarını hareketleriyle belli ederler, ama köpeği önemsemiyormuş gibi davranırsanız köpekler de sizin ondan korktuğunu anlamayacak ve size zarar vermeyeceklerdir.

Köpeklerinizi dışarıya çıkardığınızda bazen çimen yerler; çimen; köpeklerin yediklerini sindirmesini kolaylaştırır ve bunun için yerler.

Köpekler evin çocukları gibidir, küçüklüklerinde oyuncaklara fazlasıyla ihtiyaç duyarlar ama zamanla büyüdükçe oyuncak aramazlar, onun için evinizdeki yavru köpeklere muhakkak oyuncak alın; onları alıp dışarıya çıkarın, gezdirin, çimende oynatın.

Köpekler doğumlarından sonraki ilk 3 ayda çoçuklar ile oynamış ve çoçukları tanımış ise asla çoçuklara zarar vermezler.

Köpekler insanlardan 17 kat daha fazla duyma yeteneğine sahiptirler ve onun için yüksek ses ve gürültüden hiç hoşlanmaz, çok rahatsız olurlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git