Knut Hamsun

Knut Hamsun
15 Aralık 2012 tarihinde eklendi, 41 kez okundu.

Bugün dünya edebiyatının çok tanınmış ve Nobel ödülü almış bir yazarı tanıtacağız. Özellikle İkinci Dünya Savaşındaki tezatları hem yaşayan hem de eserlerine yansıtan bir yazardır.

Knut Hamsun 4 Ağustos 1859 Yılında Norveç’in Gudbrandsdal şehrinin Vasa kasabasında doğmuştur. Ailesi Knut Pedersen adını vermiştir. Eğitimi 14 yaşına kadar sürdü. Gençliğinde birçok değişik işte çalıştı. Ayakkabıcılık, kapıcılık, yol işçiliği gibi… Daha sonra Amerika’ya giderek orada da bu gibi değişik işlerde çalıştı.

1899’da Rusya, Finlandiya, İran ve Türkiye de dahil olmak üzere uzun bir seyahate çıktı. Bu dönemde yazı üzerine ilk çalışmalarına başladı. İlk çalışmalarında bilmece, bulmaca gibi kitaplar yazdı. Kopenhag’a döndükten sonra duygularını yazmaya başladı. Kısa hikayeler şiirler karalamaya başladı. Bu arada küçük biri iki roman denemesi de yaptı. Fakat bu eserleri tutmadı. Hem parasız hem de işsiz kalınca epey bir süre açlık çekti. Bu ızdıraplı günleri meşhur “Açlık” romanıyla romanlaştırdı. Açlık Romanı daha sonra çok popüler oldu.

İkinci Dünya Savaşı yıllarında Norveç Almanlar tarafından işgal edildiğinde Alman taraftarlığı yaptı. Bu hareketi onun savaş sorasında vatan haini olarak yargılanmasına sebeb oldu. Bu yargılama sonucunda aklından şüphe edildi ve akıl hastanesine gönderildi.

Knut Hamsun’un daha sonraki yılları vatan haini olmadığı konusunda kendini aklamak için  mücadele ile geçmiştir. Yalnız akli dengesinin yerinde olup olmadığı tam çözülmüş değildir. Bu konu ölümünden sonra bile çok tartışılmıştır.

Bu kendini aklama mücadelesi Knut Hamsun’u hem ruhsal hem de fiziksel olarak çok yormuştur. Vücudu sonunda iflas etti ve 19 Şubat 1952’de Grimstad şehrinde öldü. Nörholm şehrinde yakılarak külleri kendi evinin bahçesine gömüldü.

Knut Hamsun 1920 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü almıştır.

Not: Yukarıdaki resim sanat aleminin yeni tanıdığı bir resimdir.

Knut Hamsun’un Eserleri:

Romanları:

Gizemli Adam (Den Gaadefulde)
Açlık (Sult, 1890)
Gizler (Mysterier, 1892)
Yeni Topraklar (Ny Jord, 1893)
Redaktor Lynge (1893)
Viktoria (1898)
Dönemlerinin Çocukları (Born av Tiden, 1913)
Segelfoss Kenti (Segelfoss By, 1913)
Son Sevinç (Den siste gloedo)
Dünya Nimetleri (Markens Grode, 1917)
Serserilik Günleri (Landstrykere, 1927)
August (1930)
Yıl ve Günlerden Sonra (Men Livet Lever, 1933)
Halka Kapanıyor (Ringen Sluttet, 1936)

Şiirleri:

Keçi Ayaklı İlah Pan (Pan, 1894)

Deneme:

Amerika-Eleştiri Yazıları (Fra det moderne Amerikas Aadsliv, 1889)

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git