Muhteşem Yüzyıl ve Hürrem Sultan (Alexandra Lisowska)

Muhteşem Yüzyıl ve Hürrem Sultan (Alexandra Lisowska)
5 Aralık 2012 tarihinde eklendi, 98 kez okundu.

TV de 2017 yılından yayına giren ve 2018 yılında da sürecek olan Muhteşem Yüzyıl izlenme rekorları kırıyor.
Muhteşem Yüzyıl Çarşamba akşamı izleyicilerini ekranları başına kilitliyor.
Hürrem Sultan gerçek adıyla Alexandra Lisowski 1506 yılında doğmuş, 1558 yılında vefat etmiştir.
Gerçek adı Alexandra Lisowska olan; Hürrem Sultan’ın tarihte Osmanlı Sarayına cariye olarak gelmesine kadar önceki hayatı hakkında net bir bilgi yoktur. 1504 yılında Lehistan Krallığında Rutenya’da dünyaya geldiği söylenir. 20 yaşındayken Tatar Akıncıların kaçırıp Kırım Hanına getirdikleri daha sonra da rivayete göre Osmanlı sarayına cariye olarak geldiği biliniyor.
Köle olan Alexandra Lisowska yani saraydaki adıyla Hürrem Sultan ; Kanuni Sultan Süleyman’ın şehzadeliği veya Padişah olduğu ilk yıllarda cariye olarak saraya getirildiği söylenmektedir.
Hürrem Sultan Osmanlı Sarayına getirildiği sıralarda Kanuni Sultan Süleyman’ın şehzadeliği döneminde doğan oğlu Mustafa ve cariyesi Mahidevran vardı. Hürrem Sultan saraya geldikten sonra Mahidevran Sultan’ı bir sürü entrikalarla Kanuni Sultan Süleyman’ın gözünden düşürüp, kendisi gözdesi oldu. Büyüyüp yetiştikten sonra Şehzade Mustafa’nın Manisa Valiliği’ne atanmasıyla birlikte annesi Mahidevran Sultan da oğlu Mustafa ile birlikte Manisa sarayına gönderildi.
Güzelliği ve zekası ile Osmanlı Sarayında Kanuni Sultan Süleyman’ın gönlüne girmiş, gözdesi olmuş ve Haseki Sultan olmayı başarmıştır.
Osmanlı tarihinde bir devrim olarak tarihe geçen, haremdeki cariyesine ilk nikah kıyan padişah olarak bilinen Kanunu Sultan Süleyman; Şehzade Mehmet dünyaya geldikten sonra Hürrem Sultan’ı önce kölelikten azad etmiş sonra da nikah kıymıştır.
Daha sonra da Mihrimah, Selim, Beyazid ve Cihangir dünyaya gelmiştir.
Nikah kıyıldıktan sonra Hürrem Sultan’ın saraydaki konumu ve söz hakkı fazlasıyla artmıştır.
Şehzade Mustafa’yı her zaman kendi çocuklarına bir rakip olarak gören Hürrem Sultan, ileriki zamanda Kanuni Sultan Süleyman’ın yerine tahta en yakın olan Şehzade Mustafa’nın yerine kendi çocuklarından birinin çıkması için çok mücadele vermiştir.
Hürrem Sultan; kölelikten gelip güzelliği, zekası, ihtirasları ile Osmanlı tarihinde efsaneleşmiş, Devlet İşlerinde söz hakkı olan, tarihte saraya cariye olarak gelip, ilk nikah kıydıran köle olarak tarihe nam salmış bir Haseki Sultandır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git