Olympos

Olympos
9 Kasım 2012 tarihinde eklendi, 93 kez okundu.

Olympos
Güzel bir tatil, deniz doğa, güneş, aşk, Olimpos
Olympos; Yurdumuzun tarihi ve turistik İli Antalya’nın batısında, Kemer ve Adrasan arasında olup, koyları ve tarihi ile Hellenistik devirde kurulmuş antik kenttir.
Akdeniz sahilini kaplayan Antalya İline bağlı Olympos Toros Sıradağlarının batısında bulunan Bey dağları Milli Parkının bir kısmını oluşturur.
Olympos’un kuruluşu kesin olmamakla birlikte M.Ö. 168-178 yılları arasında diye düşünülmektedir. Ticaret yaparken Venedikli ve Cenevizli tüccarların Olympos antik kentinin doğal limanını kullandıkları bilinmektedir.
Tarihle bu kadar iç içe olan Olympos; yemyeşil doğasından, masmavi denizinden ve kendilerine yuva edinmiş nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağaları Caretta Carettaları misafir etmeye devam eden gözde bir tatil merkezidir. Olympos sahilini deniz kamlumbağaları Caretta Carettalar evleri olarak benimsemişler ve kumsala gece yumurtalarını bırakmaya gelirler, ki bu nedenle sahilde asla ateş yakılmaz, yasaklanmıştır.
Olympos’un tamamı doğal sit alanı olarak korumaya alınmış olup arkeoloji çalışmaları halen daha sürmektedir. Kentin bir bölümünde Olympos tiyatrosunu, Lahit mezarları, surları ve her yerinde kent kalıntılarını görebilirsiniz.
Olympos Antik kentini Göksü deresi ikiye ayırır; halen burada arkeologlar antik kentin kalıntılarını göz önüne çıkarmak için çalışmalarını sürdürmektedirler. Göksu deresi Olympos Antik kentinin bitimindeki Çıralı Koyu’na dökülmekte, antik kentte Helenistik döneme ait bir tiyatro bulunmakta ve bunun arkasında da muhteşem görüntüsüyle Olympos dağı yer almaktadır.
Olympos’da bulunan ağaç evlerde misafir olabilir, açık büfe kahvaltılarının doyumsuz lezzetine varabilir, kahvaltının üzerine dalından portakal koparıp afiyetle yiyebilirsiniz.
Olympos’da denize girmenin eşsiz sahilinde güneşlenmenin dışında poi çevirenlere, sahilin güneyinde yükselen kayalıklardan denize atlayanlara ve koyda demirlemiş yatlara rastlamak mümkündür.
Olympos vadisinde yaz dönemlerinde kısa süreli olarak tatil yapanların dışında; oraya yerleşip yıllarca yaşayanları da görebilirsiniz.

Olympos’ta buluşalım.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git