Samsung Galaxy Note 10.1

Samsung Galaxy Note 10.1
10 Aralık 2012 tarihinde eklendi, 93 kez okundu.

Tabletler konusunda Apple’in en büyük ve korkulu rakibi bildiğimiz gibi Samsung… Samsung’un son tableti Samsung Galaxy Note 10.1 hayal edebileceğiniz en başarılı tablet diyebiliriz. Bu tablette yok yok, her şey mevcut…Özellikleri saymakla bitmeyecek gibi.

Samsung Galaxy Note 10.1 tahmin edileceği gibi 10,1 inç büyüklüğünde bir ekranla karşımıza çıkıyor. Ekran çözünürlüğüne baktığımızda bizi yine şaşırtıyor. Çünkü 1280×800 piksel çözünürlüğündeki ekran HD videoları izlerken bütün yeteneklerini gösteriyor. Ekran LCD olsa da tabletlerle karşılaştırıldığında kalitesini konuşturuyor.

Samsung Galaxy Note 10.1’de, daha uzun süre kullanılabilmesi için 7000 mAh kapasitesinde bir batarya bulunuyor. Bu kadar güçlü bataryaya rağmen zarifliğinden bir şey kaybetmiyor. Rengi ne olursa olsun tabletin tek zayıf yönü çabuk çizilmeye musait olması… Bu yüzden dikkatli kullanmakta fayda var.

Samsung Galaxy Note 10.1’in arkasında 5.0 MP çözünürlüğünde otomatik odaklanma özelliği olan bir kamera var. Ayrıca daha iyi sonuç almak amacıyla LED flaş da konulmuş. Bir de ön taraftaki kameraya baktığımızda 1.9 MP olduğunu görüyoruz. Bu çözünürlük birçok tableti geride bırakacak yükseklikte.

Samsung Galaxy Note 10.1 işletim sistemi olarak Google Android 4.0.4’ü kullanıyor. İşlemcisine gelince 1.4 GHz hızında dört çekirdekli Fxynos… İşletim sisteminin Google Android 4.1 güncelleneceği de açıklanmış Samsung tarafından.

Samsung Galaxy Note 10.1’de hareket sensörü ve gyro algılayıcıları var. Ayrıca Bluetooth 4.0 var. Kablosuz bağlantıda ise 802.11 a/b/g/n teknolojisi kullanılmış. Bir de 2.4 GHz’ye alternatif olarak 5.0 GHz’lik bant kullanım imkanıyla HD videoların aktarımında yüksek performans sağlıyor.

Üzerinde 2 GB sistem belleği olan tablet, 16 GB, 32 GB ya da 64 GB depolama kapasitesiyle seçenekler sunuyor.

Tabletin Full HD video kaydını desteklememesi büyük bir eksiklik olarak göze çarpıyor.

Tabletin dizaynına gelince 262 x 180 x 8.9 mm’lik ebatlara sahip. Ağırlığı ise 600 gram. Tablet siyah ve inci beyazı olarak iki seçenekle piyasaya sürülmüş durumda.

Tabletin alt kısmında şarj ve görüntü çıkışı için kullanılabilecek soket yuvası var. Üst kısmında ise modeline göre SIM kart yuvası, kızılötesi arabirimi, kulaklık çıkışı, ses seviyesi ayarı, Micro SD kart yuvası ve güç tuşu var. Ön yüzeyde kameradan başka parlaklık algılayıcı mevcut. Arka yüzeyde ise arka kamera ve LED flaştan başka ayrıntı yok.

En önemli özelliklerinden biri alt köşesindeki stylus kalemi olması…

Ses sistemine gelince diğer tabletleri yolda bırakacak kendine özgü üstün bir ses sistemi var. Ekranın sağına ve soluna yerleştirilen hoparlörler müthiş bir performans yaratıyor.

Sıradan tabletlere göre üstünlüklerine gelince; tabletinizi bir bilgisayar gibi kullanabilme imkanı sunması. Yeterli çözünürlükte olduğu için ekranı ikiye bölerek bir tarafta video izlerken diğer tarafta e-postalarınızı okuyabilirsiniz.

Tablete üstün özellik katan bir araç da stylus kalemi. Son derece başarılı olan kalem normal bir kalem gibi hazırlanmış. Ekran basınca duyarlı olduğu için çizim ve rötuş işlemlerini yapmak çok kolaylaşıyor. Ayrıca el yazısı tanıma özelliği müthiş çalışıyor. Daha da ötesi AllShare özelliği sayesinde evimizdeki ya da işyerimizdeki dijital araçların hepsine görüntü ve multimedya aktarımı yapabilme imkanı veriyor.

Son söz olarak Samsung Galaxy Note 10.1 ile Samsung firması Apple’in korkulu rakibi olarak Apple’i tahtından edeceğe benzer…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git