Saray Aşuresi Tarifi

Saray Aşuresi Tarifi
12 Aralık 2012 tarihinde eklendi, 41 kez okundu.

Kurban Bayramından sonra gelen Muharrem ayında yapılan aşurenin Müslüman toplumlarda yeri büyüktür. Sizlerin de kolaylıkla yapabileceği ve o kadar da lezzetli bir aşure tarifi vermek istiyorum.

Malzemelerimiz:

2 Su bardağı aşurelik buğday

1 Su bardağı Nohut

1 Su bardağı kuru fasulye

4 Su bardağı toz şeker

1 Çay bardağı pirinç

200 gr. İç bakla

200 gr. Kuru incir (4’e bölünmüş)

200 gr. Kuru kayısı (4’e bölünmüş)

100 gr. Kuş üzümü (çekirdeksiz)

100 gr. İç badem (sıcak suda iç kabukları çıkartılmış)

100 gr. Ceviz içi (dövülmüş)

2 Çay kaşığı tuz

1 Adet nar  (taneleri ayıklanmış)

1 pk. Tarçın

20 Tane karanfil

2 Çorba kaşığı gül suyu

Yapılışı :

Aşurelik buğdayı, kuru fasulyeyi (tuzlu suda) ve nohutu ( tuzlu suda) geceden ayrı ayrı tencerelere koyarak ıslatın. Islanmış nohudu, fasulyeyi yenecek kıvama gelene kadar pişirin. Diğer yanda pirinci ve iç baklayı hafif yumuşayana kadar haşlayın.

Buğdayı da üzerine biraz daha su ilave ederek büyük ve geniş bir tencerede pişirin, buğdaylar ortalarından açılmaya ve suyu da koyulmaya başlayacaktır. Ocağın üzerinde iken tahta bir kaşık ile hem karıştırın hem de  tencerenin kenarlarına getirerek buğdayları kısmen ezin ki aşurenin suyu kıvamlı olsun.

Ayrı ayrı yerlerde pişen nohut ve kuru fasulyenin sularını süzün, pirinç ve iç baklanın da suyunu süzün, ocakta kaynamakta olan buğdayın üzerine ilave edin. Daha sonra sırasıyla kuru incirleri, kuru kayısıyı ve kuş üzümünü, kabukları soyulup beyazlatılmış bademleri, toz şekeri ekleyin.

Tüm Malzemeler ile birlikte 15 – 20 dakika kadar daha pişirin, ocağınızı söndürün.  Gül suyunu ilave edin. Bir cezvede 20 adet karanfili bir fincan kadar suda 3 dk. kaynatın. Daha sonra karanfillerin kokusu çıkmış suyu süzerek aşurenin içine dökün ve yarım saat kadar dinlendirin.

Servis tabaklarına alınan aşurelerin üzerine önce tarçın, üzerine dövülmüş ceviz ve nar taneleriyle süsleyerek servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git