Şeker Hastalığı ve Nedenleri

Şeker Hastalığı ve Nedenleri
17 Aralık 2012 tarihinde eklendi, 23 kez okundu.

Şeker hastalığı vücudumuzdaki midenin arkasında bulunan pankreas bezinin vücudumuzdaki şekeri dengeleyen hormonlardan insülini salgılamamasından ortaya çıkar ve şeker hücrelerin içine giremez. Böylece kanda birikir ve kandaki şeker oranı yükselir. Şeker hastalığı genellikle genetik bir hastalık olup çevresel etkenler de bunu tetikler.
Şeker hastaları çok fazla su içerler, aşırı yemek yerler, sık idrara çıkarlar, ciltleri kurur, genellikle hep halsiz ve yorgundurlar, vücudunun herhangi bir yerindeki yara çok geç iyileşir, bazen de şeker göze vurur ve gözlerinde bulanık görme başlar.
Şeker hastalığı fazla genellikle fazla kilolu insanlarda, yüksek tansiyon hastalarında, ailesinden şeker hastalığı geni taşıyanlarda, kolestrolü olanlarda, hareketsiz bir yaşamı kendine hayat tarzı edinen kişilerde genellikle ortaya çıkar.
Bunun için fazla kilolardan kaçınalım, hayatımızı hareketli, dinamik bir hale getirelim, erkeklerde bel çevresi 102 cm. i geçince, kadınlarda ise 88 cm. i şeker hastalığı riski artmakta olduğundan hayat kalitemizi bu hastalıkla düşürmeyelim.
Şeker hastalığı vücutta çeşitli organlara zarar verir. Çünkü kanda yükselen şeker zehir gibidir ve öncelikle damarlara zarar vermektedir. Şeker yüksek olduğunda kalp, böbrek, beyin, ayaklar ve gözler gibi önemli organları tahrip eder.
Şeker hastalarında aşırı kilo kaybı gözlenir.
Şeker hastalığı vücuttaki damarlara zarar verdiğinde; damarlardan hücrelere kan gidemez hale gelir ve hasta kalp krizi geçirir, böbrekler işlevlerini yitirir ve genellikle şeker hastalarında böbrek yetmezliği ortaya çıkar.
Şeker hastalığı kontrol altına alınamazsa, hasta diyetine dikkat etmezse görme bozukluğunun ardından körlük yaşanabilir.
Günümüzde artık şeker hastalarını diyabetik hastaları tedavi etmek kolay.
Ancak tedaviye başlayana kadar hastalığın vücutta yaptığı tahribatı düzeltmek maalesef mümkün değil. Şeker hastaları ağızdan alınan ilaçlar ile ve insülin iğneleri ile hayatlarına devam edebilmektedirler. Ancak yaşam biçimlerini değiştirmeleri, beslenmelerine dikkat etmeleri, diyetlerine titizlikle uymaları gerekmektedir.
Herkese sağlıklı, kaliteli bir ömür diliyoruz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git