Tüp Bebek Sahibi Nasıl Olunur

Tüp Bebek Sahibi Nasıl Olunur
14 Aralık 2012 tarihinde eklendi, 77 kez okundu.

Tüp bebek; uzun yıllar evli kaldıkları halde çocukları olmayan çiftlerin çocuk sahibi olmaları için uygulanan bir yöntemdir. Erkekten alınan sperm hücresi ile kadından alınan yumurta hücresinin IVF yöntemi ile laboratuar ortamında bir araya getirildiği bir tekniktir. Transfer yapıldıktan 12 gün sonra hamile olup olmadığını kan testi ile öğrenebilirler.

Tüp Bebek yönteminde 30 ile 40 yaşları arası gebelik oranı yüksektir.

Tüp bebek yöntemi 1 yıl boyunca korunmadıkları halde gebe kalamayan çiftlere önerilen bir tedavi şeklidir. Tüp bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin tıbbı kontrollerinin ve tahlillerinin çok iyi yapılması gerekmektedir. Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin sperm ve yumurtalarının kaliteleri, genetik geçmişleri ve yaşları tüp bebek sahibi olmakta çok etkilidir.

Tüp bebek sahibi olmak isteyen çiftler genellikle 3 aşamada incelenmektedir. Bundan sonra tedaviye başlanır.

Tüp bebek yöntemi ile oluşan gebeliklerde,  genellikle bebekler tek değil, çoğul gebelikler ile genellikle ikiz ve üçüz bebekler dünyaya gelmektedir.

Ülkemizde ve Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde tüp bebek merkezleri bulunmakta ve bu konuda yardım almayı düşünen çiftlerimize yardımcı olmaktadırlar.

Kıbrıs Lefkoşe Tüp Bebek Merkezinde 10 kişilik bir ekip ile hizmet verilmekte olup,  çiftlerin ulaşım ve konaklamaları tüp bebek merkezi tarafından karşılanmaktadır.

Türkiye’de Memorial Tüp Bebek Merkezi, Ankara Tüp Bebek Merkezi, Acıbadem Tüp Bebek Merkezi, Kocaeli Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi gibi bir çok merkezler bulunmaktadır. Yapılan tedaviye göre fiyatları değişmektedir.

Tüp bebek tedavisinin bir ileri aşaması da mikroenjeksiyondur. Artık tüp bebek tedavisinde mikroenjeksiyon yöntemi kullanılmaktadır ve daha başarılıdır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git