Tuzda Levrek

Tuzda Levrek
8 Aralık 2012 tarihinde eklendi, 62 kez okundu.

Tuzda Levrek yapalım mı?
Balık dediğimizde hangi balığı hangi mevsimde yiyebiliriz sorusuyla karşı karşıya geliyoruz. Bildiğimiz gibi her mevsimin balığı ayrıdır. Levrek kış mevsiminde hem yağlı hem de kılçık bakımından az olduğu için çocuklarımızın da rahat yiyeceği bir balık türüdür.
Sizlere bugün değişik bir tarif vermek istiyorum.
Malzemeler:
2 adet iri levrek
2.5 kg. tuz
1 su bardağı sızma zeytin yağı
2 adet yumurta
6 adet tane karabiber
4 adet defne yaprağı
1 çay bardağı su
1 çay bardağı kanyak
Hazırlanışı:
Levreklerimizin kulak yüzgeçleriyle birlikte iç organlarını çıkaralım ama pulunu temizlemeyelim ve 1 su bardağı sızma zeytin yağını koyduğumuz bir kabın içinde yarım saat kadar dinlendirelim. Ayrı bir kapta su, tuz ve sadece iki yumurtanın beyazını alıp hamur gibi yoğurup birbirine iyice karışmasını sağlayalım. Düz bir fırın tepsisinin içine hazırladığımız tuzlu karışımı yayalım, üzerine zeytinyağda beklektiğimiz levreklerimizi yan yana koyalım. Her iki levreğimizin içine ikişer adet defne yaprağını ve 3 er adet tane karabiberlerimizi yerleştirelim. Kalan tuzlu karışımımızı levreklerimizin üzerine tam örtecek hiç hava almayacak şekilde yayalım.
Isıtılmış 230 derece fırıda 45 dk kadar pişirelim. Fırından çıkan tuzlu levreğin üzerine 1 çay bardağı kanyağı dökelim. Sonra da çekiç yardımıyla sertleşmiş olan tuzlu malzemeyi levreklerimizin üzerinden kırıp üzeride kalan tuz kırıntılarını temizleyelim.
Pulunu temizlemeden tuzda pişirdiğimiz levreklerimizin derisi kolayca çıkacaktır. Derisini temizleyip servis tabağımıza alabiliriz.
Afiyet olsun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git