Empati Nedir? Kadınlar için Empatinin Önemi

Empati Nedir? Kadınlar için Empatinin Önemi
14 Temmuz 2014 tarihinde eklendi, 44 kez okundu.

Empati, diğer adıyla eşduyum, karşınızda ki kişinin hislerini ve içerisinde bulunduğu durumu kavramak ve motivasyonu anlamakla beraber içselleştirebilme durumudur.

Empati, düşmanlıkları ortadan kaldıran değerlerden biridir. Muhatabının duygularını anlayan bireyin aynı anda o kimseye kızgınlık duyması imkânsızdır.

Temel bazı psikolojik gereksinimler vardır. Sevgi, sevilmek, değer verilmek, beğenilmek, güvende olmak, kendini dile getirebilmek gibi.

Bu gereksinimler engellendiğinde acı, öfke , kızgınlık, nefret, korku, hüzün gibi negatif hisler yaşanır. Eğer karşımızdaki birey bunları anlamazsa kendimizi çok kötü hissederiz.

Empati yapmak mı kurmak mı?

Yanlış anlaşılmak çok can sıkıcıdır. “Beni anlamıyorsun” ifadesi, karşımızdakine yönelttiğimiz en sık suçlamalardan birisidir.

Öz güven ihtiyacı erkek için bağımsızlık talebi, mesleksel konum ile karşılanırken, kadın için yakınlık kurma ve öz saygı gibi hislerle öz güven tamamlanır. Erkeğin işini kaybetme korkusu, küçük düşme kaygısı esnasında yaşadığı değersizlik duygusunu kadın aşk ilişkisi bittiğinde ve terk edildiğinde yaşar.

İnsan anlaşılmadığını düşündüğünde eş duyum becerisini geliştirmek için kendi kendisine “Hissettiğim şeyi onun da hissetmesini nasıl sağlayabilirim? Hislerimi anlamasına nasıl yardımcı olurum?” suallerini sormalıdır. Bu soruları sorarken analoji [benzerlik] yolunu kullanabilir.

İnsanın şahsiyetine ve şartlarına uygun benzerlik, “Böyle bir durumla karşılaşsan ne hissederdin?” düşüncesini doğurur. Meselâ erkeğin asık suratlı meydana gelmesinin aile ilişkisine ne denli zarar verdiğini anlatmak için şöyle bir örnek verilebilir:

“İşyerinde ekibinden birisi asık suratlı olarak müşteriler arasında dolaşsa ne hissedersin?”

Bu durum ürünün satışına ve dolayısı ile işine zarar vereceğinden erkek bunu onaylamadığını söyleyecektir. Böyle bir soruyu sormakla onda ev vatandaşlarına karşı eş duyum bilinci uyandırılabilir.

Empati Kurabilmenin 3 Ana Kuralı

Empati Kurmak için 3 ana kural.

Empati kurabilmek, karşınızda ki insanın durumunu kendinizi yerine koyarak içselleştirmek ve onu doğru şekilde anlayabilmektir.
Empati kurmanın önemi, karşınızda ki bireye vereceğiniz tepkiyi doğru hesaplamayı sağlar. Davranışlarınızı yönlendirir.

Empati kurmak için üç ana kural bulunmaktadır.
Bunlar;
– Bakış açısını doğru kavramak için olayla karşılaşan kişinin yerine kendinizi koymak.
– Karşıda ki kişinin duygu ve düşüncelerini hisleştirebilmek ve doğru olarak kavramak.
– Onun duygu ve düşüncelerini anladığınızı belirtmek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git