Kantaron Yağı ve Kantaronun Sağlığa Faydaları

Sarı kantaron yağının faydaları

Kantaron, Gentianaceae botanik ailesine ait bir cinstir. Yaygın Avrupa ve Kuzey Afrika’nın birçok yerinde kuru, kireçli toprak üzerinde görülen vahşi bir bitkidir. Bahçede yetiştirilmesi mümkün değildir. Antik Romalılar ve Yunanlılar tıpta geleneksel yöntem olarak bu bitkiyi kullanırdı. Yani bitkinin keşfedilmesi yüzyıllara dayanır. Bu bitki gibi acı ot, deli köpek otu, Mesih merdiveni gibi çeşitli adlarda da anılır.

Kantaron yağı sadece 3 ila 12 inç büyüyen bu bitkiden elde edilir. Bitkinin kökleri lifli ve sert saplıdır.Sarımsı renkte ve yıldız gibi tasarlanmış gül renkli çiçeklerle taçlandırılmıştır. Kantaron çiçeği, sadece gündüz açar ve öğleden sonra kapanır.

Kantaron, erythraeaya ait cinstir ve bir Yunanca kelime olan erythrostan (kırmızı renk) türetilmiştir. Kantaronun kırmızı renkli çiçekleri vardır. Ancak, kantaronun eski bilimsel adı ünlü Yunan mitolojisi centaur Chiron, adını gelen Chironiadır.  Mitolojide bu otu kullanarak kan hidra zehri ile kendini tedavi ettiği yazılmıştır. Kantarona antik çağda dünyanın safrası denilirdi. Saksonlar zamanında, kantaron yılan sokması ve hayatı tehdit eden diğer zehirlenme durumları için bir panzehir olarak kullanılırdı.

Kantaron Yağının Özellikleri

Kantaron yağı ve bitkisinin her parçası çok hastalıkta alternatif alanda kullanılır. Ot işlemine başlamadan düzgün şekilde kurutulmak için Temmuz ayı içinde toplanır. Acı bileşenleri, eritro-centaurin ve erytaurin içerir. Kantaron diğer kimyasal bileşenleri ise fenolik asitler, triterpenler, nikotin asit bileşikleri ve çeşitli uçucu yağlardır.

Kantaronun çok acı bir tadı vardır. Bununla birlikte, karaciğer ve böbrekler üzerinden geçen kanı temizlenmede yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Öte yandan, kantaron toz infüzyon dispepsi ve kalp nöbetlerini rahatlatmak için kullanılır. Kas romatizması veya gut olan insanlar için, bu ot özellikle etkilenen parçalar üzerinde ağrı ve enflamasyonu yabancılaştırmaya yardımcı olur. Ağrıyan yerinizi kantaron yağı ile ovarsanız ağrı kesici özelliği olduğunu keşfedebilirsiniz. Kantaron etkili bir anti-inflamatuar madde içerir. Hatta eski zamanlarda, kantaron yaraların iyileşmesinde topikal bir uygulama olarak kullanılırdı. Bu bitki aynı zamanda hasta inekleri tedavi eder ve baş bitinden kurtulmak çok verimli şekilde kullanılır. Kantaron özellikle kronik ateş durumlarında vücut ısısını aşağı düşürür ve etkili böylece aynı zamanda feverwort olarak adlandırılan depurative niteliklere sahiptir.

Genellikle, kantaron yağı cilt üzerine uygulanır. Ancak kantaron çayından da yararlanabilirsiniz. Çayı tercih ederseniz, çayın yemeklerden önce veya sonra alınması tavsiye edilir. Bir kaç dakika kaynamış bir fincan su içine bir çay kaşığı karışık kurutulmuş otlar koyarsanız şişkinlik ve diğer gastrointestinal rahatsızlıklar insidansını azaltabilirsiniz. Bu karışım herhangi bir yiyecek veya içecek tüketmeden önce alınmalıdır.

Genellikle, kantaron ciltteki yaralara uygulamak için güvenli olarak kabul edilmiştir. Bilinen ve yaşamı tehdit eden etkileri henüz yoktur. Bu nedenle fazla doz aşımı yapmadan kantaron yağını kullanabilir ve çayını tüketebilirsiniz. Detaylı bilgi almak isterseniz sitemizi https://www.faydalarizararlari.com tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir