Kepek Nasıl Tedavi Edilir?

Kepek Sorununun Çözümleri.

Dermatologlara Göre Aslında İşe Yarayan 5 Kepek Tedavisi
Vay, yani elma sirkesi gerçekten hepsini yapabilir.

Kepek, insanların derileri ve saçlarıyla yaşadıkları en sık karşılaşılan sorunlardan biridir, ancak çoğu insan bu konuda konuşurken biraz hassas olmaktan çok daha fazlasını hisseder. Siz ve dolabınız için iyi haber: Bu küçük beyaz pullar , siyah ceketlerinizi sonsuza dek rahatsız edemeyecek!

Öncelikle, kepek ne olduğunu ve neye sebep olduğunu anlamak önemlidir. “Kepek kuru ve lapa lapa kafa derisine neden olan herhangi bir duruma işaret edebilir, ancak kepek kullanan kişiler en sık seboreik dermatit olarak bilinen bir duruma sahiptir” diyor dermatolojik cerrah ve RealSelf yazarı Sejal Shah , MD Seboreik dermatit için kesin bir neden yok, ancak stres, hava durumu, Malassezia mayası ve hatta genleriniz tarafından tetiklenebilir. Şampuan veya saç boyalarına olan duyarlılık, yeterince şampuanlamayan ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıkları pullar için diğer potansiyel suçlulardır.

Kepek Nasıl Geçer!

Muhtemelen kepeklerden kurtulduğunu iddia eden milyonlarca “saç kesimi” gördünüz, ancak diğer cilt durumlarında olduğu gibi, artıları dinlemek en iyisidir. Bunlar, uzmanların bu sinir bozucu konuyla ilgilenmeleri için tavsiye ettiği yollardır.

Kilerinizde elma sirkesi varsa, onu kullanın.

Evet, çözümünüz dolabınızda oturuyor olabilir. “Sirke kaşıntı ve pullanma azalır ve Malassezia maya tepki sakinleştirir asit içeriğinin belirli bir düzeyde var” dermatolog diyor Lavanya Krishnan , MD Mix eşit parçalar elma sirkesi suyla ve önceki şampuanlama için kafa derinize uygulayın. Durulamadan önce birkaç dakika oturmasına izin verin.

Kabartma tozu – kepeğin en kötü düşmanıdır.

Krishnan, “Bir fırçalamada kabartma tozu, aşırı yağlı kafa derisi cildini kontrol etme ve böylece fazla yağ üretimini kontrol etme yeteneğine sahiptir” diyor. Ayrıca, tahriş olmuş saç derisi cildinizi yatıştırır ve temizlik ve şekillendirme ürünlerinin neden olduğu tahrişi gidermeye yardımcı olur.

Yağlar ile Kepek Sorununa Çözüm

Yağları rutininize dahil etmek için başka bir neden ? Krishnan, “Yağlar kepek için çok yararlı olabilir, çünkü kafa derisindeki kuru cildi nemlendirmeye yardımcı olabilirler” diyor. Saç derisi rahatsızlıklarını daha da rahatlatacak ek anti-enflamatuar etkileri olan çay ağacı yağı gibi seçmeler yapılmasını önerir.

Çözüm olmadıysa, doktorların steroid önerilerini alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir