Kolay Saç Örgü Modelleri Nasıl Yapılır?

Şelale örgü topuz modeli

Saç bir bayanın bakımlı görünmesini sağlayan en önemli şeydir. Güzelliğine güzellik katacak olan saçlarla alakalı her kadın mutlaka uğraş verir.

Saç örgüsü de çok eskilerden, annelerimizin zamanından beri vardır ve eğer düzgün yapılırsa gerçekten çok güzel durabilir ve sizi olduğunuzdan daha bakımlı gösterebilir. Bunun için de evde kendinizin uygulayabileceği saç örgü modelleri bulunmakla birlikte kuaförde yaptırabileceğiniz çok çeşitli modeller de mevcuttur.

Klasik saç örgüsü için yapmanız gerekenler

Saç örgü modellerinden herkesin bildiği klasik modelden bahsedelim. Saçınızı pürüzsüz hale getirin. Bunu sprey sıkarak veya tarayarak yapabilirsiniz. Saçınızı üç eşit parçaya ayırın. Daha sonra ayırdığınız tutamları karşılıklı olarak yer değiştirerek saçınızın uzunluğuna göre devam ettirin. İstediğiniz yerde örgüyü bitirin. Kenarlardan çıkan kısa saçlarınızı örgüye tutturarak bitirebilirsiniz.

Özel günler için saç modeli düşünüyorsanız diğer yazımız olan “Kına gecesi saç modelleri” başlığını okuyun.

Saç örgü modelleri

Birkaç basit saç örgü modelinden resimli olarak bahsedelim.

Balık sırtı örgü modeli; mısır saç örgüsü veya kılçık zaç örgüsü olarak da bilinir ve klasik saç örgü modellerinden sıkılanlar için tercih edilebilecek bir modeldir. Balık sırtı modelinin yapılışı, yukarıda açıkladığımız klasik saç örgü yapımına çok benzer. Tek farkı çapraz değiştirdiğiniz tutamları daha ince alarak devam edeceksiniz.

Balık sırtı örgü modeli
Balık sırtı örgü modeli

Şerit örgü modeli; Saçınızın şeritler halinde örgü olmasını istiyorsanız üst kısımdan veya arkadan, siz nereden arzu ederseniz oradan klasik saç örgüsü gibi şeritler yapabilirsiniz.

Şerit Saç örgü modeli
Şerit Saç örgü modeli

Örgülü dağınık topuz modelleri; saçlar tam üstte balerin topuz modeli gibi toplanır. Sonra bir tutamı ayrılır ve ayrılan tutam klasik örgü şeklinde ama bol tutularak örülür. Örülen kısım balerin topuzun etrafına sarılır.  Veya yine saçlar tepede toplanı. Toplanmadan önce üstte bir kısım ayrılır ve o kısım topuzun etrafına sarılır. Ancak bunda önden de örgü görünür.

Örgülü dağınık topuz modelleri
Örgülü dağınık topuz modelleri

Şerit taç örgü modeli; saçınızdan sol kısımdan bir tutamı bol bir şekilde sanki saçtan bağımsızmış gibi sonuna kadar örün. Aynı şekilde sağ kısımda da bir tutam ayırım ve bol bir şekilde örün. Sonra ikisini birden ister ensenizde ister tepede taç gibi birleştirin. İşte size ister günlük ister düğünlük olarak kullanabileceğiniz bir model.

Şerit taç örgü modeli
Şerit taç örgü modeli

Çiçek örgü topuz modeli; saçınızı üçe ayırın ve her birini karışmaması için bağlayın. Sonra ayırdığınız tutamları sonuna kadar örün ve birbirinin üstüne çapraz şekilde ense de birleştirin. Bu modeli biraz daha bol bırakırsanız daha doğal görünün olur.

Çiçek örgü topuz modeli
Çiçek örgü topuz modeli

Şelale örgü topuz modeli; saçınızı tepeden sıkıca toplayın. Toplamadan önce ön kısımda bir tutam ayırın ve klasik örgü gibi iki kısım önde ayırdığınız yerden üçüncü kısım bağladığınız kısımdan olacak şekilde örgüyü devam ettirin. Topladığınız saç bittiğinde öndeki saçı örmeye devam edin ve başladığınız kısma geçerek sabitleyin.

Şelale örgü topuz modeli
Şelale örgü topuz modeli

Önden saç örgü modeli; saçlarınızı ikiye ayırın ve öne çekin. Önde iki parça olan saçları klasik örgü modelinde örün ve toka takın. Sonra çene kısmınızın altından tutup saçları arkaya atın. Buna deniz kızı örgü modeli de deniliyor.

Önden saç örgü modeli
Önden saç örgü modeli

Ense topuzu; saçınızı arkada tepeden klasik örgü yapın ve en uca gelene kadar örün. Sonra ense kısmınıza örgünün uç kısmından başlayarak kıvırın. Yani örgünün ucu ensedeki boşluğa yerleştirilecek. Alın size klasik görünümlü ense topuzu modeli.

Ense Topuzu
Ense Topuzu saç modeli

Kısacası evde tek başınıza veya yine evde bir arkadaşınıza yaptırabileceğiniz bir çok örgü modeli bulunmaktadır. Bir çoğunun temelinde klasik örgü modelleri bulunmaktadır. Klasik örgüyü öğrendikten sonra saçınıza istediğiniz şekli biraz bollaştırarak, biraz dağıtarak ya da toplayarak her şekilde model verirsiniz.

Evde kolay saç örgü modeli nasıl yapılır?

Videolu anlatımı izleyebilirsiniz.

Video anlatım – 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir