fbpx

Mutlaka Kullanmanız Gereken 2 Gıda Takviyesi

Mutlaka Kullanmanız Gereken 2 Gıda Takviyesi
27 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 22 kez okundu.

Magnezyum

Muhtemelen, birkaç gün içinde kaslarınızı geliştirecek yeni bir tür “süper uyarıcı” ya da başka bir bileşik görmeyi bekliyordunuz. Hayal kırıklığına uğrattığım için üzgünüm, ama magnezyumun bu listenin başında olması için bir sebep var – o insan vücudu için çok önemli bir mineral. Magnezyum, DNA sentezi ve replikasyonu ile kan şekeri regülasyonundan tutun, vücutta 300’den fazla farklı enzimatik sürece dahildir.

Magnezyum eksikliği, kas krampları, baş ağrıları, migren, bulantı, metabolik sendrom, uyuşukluk ve hatta kalp krizlerine yol açabilir. Temel olarak, eğer magnezyum eksikliğiniz varsa, başınıza gerçekleşmesiniz istemeyeceğiniz her şey gelebilir.

Sporcular, yaptıkları yoğun antrenmanların bir sonucu olarak özellikle magnezyum eksikliği riski altındadır.

Magnezyum sitrat takviyesi, maliyet ve etkililik açısından size en iyi dengeyi sunar. Diğer magnezyum formları gibi aşırı pahalı değildir ve oldukça yüksek bir biyoyararlanım sunar. Magnezyum ihtiyaçlarınızı karşılamak için günde 400 mg magnezyum sitrat takviyesi alın. Yatmadan önce alırsanız uykunuzda da daha iyi hissedersiniz. Bu gıda takviyeleri için alışveriş yaparken fitbull.com gibi güvenilir internet sitelerini tercih etmeniz önerilir.

D vitamini

Yaygın olarak “güneş ışığı vitamini” olarak adlandırılan D vitamini, kemik sağlığı ve gelişiminin yanı sıra kas fonksiyonu ve bağışıklık sistemi açısından da kritik bir rol oynayan, önemli, yağda çözünen bir vitamindir. “Güneş ışığı vitamini” olarak adlandırılmasının sebebi, cildinizin doğrudan güneş ışığına yeterince maruz kalması durumunda vücudunuzun doğal olarak D vitamini oluşturabilmesidir.

Bununla birlikte, günümüzde insanlar dışarıda vakit geçirmek ve çalışmak için daha az zaman harcıyorlar ve iç mekanda kapalı şekilde geçen zamanlar giderek artıyor. Dışarıya çıkanlar ise genelde D vitamini sentezini olumsuz bir şekilde etkileyen güneş koruyucuları kullanıyorlar. Bu da, kitleler arasında yaygın bir D vitamini eksikliğine yol açıyor.

D vitamini eksiklikliği, kas zayıflığı, kırılgan kemikler, azalmış testosteron üretimi ve kognitif bozukluğa yol açabilir. D vitamini eksikliğinizi düzeltmek için, dışarıda daha fazla zaman geçirmeye (en az 30-40 dakika) başlayabilir ve yüksek kaliteli bir D3 vitamini (kolekalsiferol) takviyesi kullanabilirsiniz. Mağazalarda hem D2 vitamini hem de D3 vitamini takviyeleri göreceksiniz, ancak vücutta üstün biyoyararlanım sağladığı için D3 vitaminini seçmeniz önerimektedir.

9-70 yaş arası insanlar için önerilen günlük alım miktarı (RDI) günde 600 IU, Üst Düzey Alım miktarı ise 4000 IU / gün’dür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git