Ombre ve Balyaj Fiyatları 2017

Ombre Fiyatları ve Balyaj Fiyatları hanımları fazlasıyla ilgilendiren maddi konulardandır. Bu yazıda ikisini de detaylı anlatıp fiyatın nasıl belirlendiğini neye göre değiştiğini anlattık.

Artık kuaförler hanımların saçlarını beyazlarını kapatmak için boyamıyor. Ombre ve balyaj işlemleri popülerlik kazanmış durumda. Ombre ve balyaj uygulamaları bu kadar talep edilince de her kuaförde ombre fiyatları ve balyaj fiyatları farklılık gösteriyor.

Çünkü bu noktada işin içine ustalık giriyor, kuaförler de “en iyi balyajı ben yaparım” ya da “ombre ustası benim” diye ustalığa göre fiyat biçiyorlar. Bu tarz uygulamalar tüm saçı tek renk boyamakla kıyaslandığında daha maliyetli oluyor.

Saçlarda artık tekdüze renk yerine birkaç ton koyu ya da açık boyatarak saçlarda ışıltılar elde etmek günümüzde trend olmuştur. Bununla birlikte de literatürümüze ombre, balyaj, sombre, flamboyage gibi kelimeler yerleşmiştir. Bu yazımızda ombre ve balyaj nedir öğrenerek istenilen ücretlerin bu işlemler için değip değmediğine karar vermeye çalışacağız.

Balyaj Nedir?

Balyaj kelimesi Fransızca olup “süpürmek” anlamına gelmektedir. Yani balyaj işlemi sırasında saçlar tutam tutam boyanır, bunun için sık dişli ince bir tarak ile tutamdaki saçlar saç dibine doğru “süpürülür”, diğer bir deyişle krepe yapılır.

Eldeki tutamda kalan saçlar ise saç renginden birkaç ton açık renk ile renklendirilir. Bu işlemdeki amaç; yazın saçların tuzlu deniz suyu ve güneş yardımıyla açılmasından dolayı oluşan açıklı koyulu saç rengi ve güneş ışıltıları efektini yakalamaya çalışmaktır. Balyaj uygulamasında saçın doğal rengi korunarak üzerine işlem yapılmaktadır. Tüm saç rengi açılmaz ya da renk kırma işlemi yapılmaz.

Örneğin saçlarınızın ana rengi siyah ya da kumral renkte diyelim, balyaj renginiz saç boylarınızın sarının tonlarından doğal renginize yakışacak bir ton ile boyanır. Böylelikle saçlarınızın doğal rengi arasında açıklı koyulu, gölgeli ve istenilen ışıltılı görüntü elde edilir.

Ombre Nedir? Fiyatları

Ombre kelimesi de Fransızca bir kelime olup “gölge” anlamına gelmektedir. Burada da amaç saçlarda koyudan açığa doğru renk geçişini sağlamak, gölge efektini vurgulamaktır. En çok talep edilen ve ince ustalık gerektiren bir işlemdir, çünkü saçlarda koyudan açık renge geçiş yumuşak olmalı ve doğal bir görüntü oluşturulmalıdır. Dip renk koyu, orta kısımda renk kırılmış ve uçlar tamamıyla açık renktedir. Uç rengi temiz bir görüntüde olmalıdır, kırçıllı bir görünümde olmamalıdır. Saçtaki gölge görüntüsü net olarak belli olsa da geçiş koyudan açığa keskin bir hat çizmemeli, geçiş yumuşak tutulmalıdır. Ustalık ve deneyim gerektirdiği için ombre fiyatları da her keseye uymamaktadır.

Ombre ve Balyaj Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Ombre ve balyaj fiyatları belirlenirken kuaförlerin değerlendirmesi şu şekilde olmaktadır:

  • Saç uzunluğu (kullanılacak malzemenin tutarını ölçmektedir)
  • Saçınızın doğal renginin ne olduğu (siyah ise açma işlemi gerekecektir, kumral ise işlem daha kolaydır)
  • Saçınızda boya olup olmaması
  • Saçınızda boya var ise hangi renk olduğu (her rengin açılması bir olmadığı için kuaförler saçın önceki rengine önem verirler)

Ayrıca işlem için harcanacak vakit, işçilik, kuaförünüzün bulunduğu semt vs fiyat biçmede rol oynamaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz tüm bu kıstaslar ombre ve balyaj fiyatlarını kuaförden kuaföre farklı kılmaktadır. Orta boy uzunlukta olan saçlarınız için herhangi bir kuaförden duyacağınız;

Ombre fiyatları 150-350TL arası değişecektir.

Balyaj fiyatları ise 120-250TL arası değişecektir.

Belirttiğimiz gibi bu fiyatlar genel fiyatlar olup kuaförün deneyimine, işteki becerisine, bulunduğu semte ve müşteri düzeyine göre değişiklik gösterecektir. Eğer kuaför tanınmış bir isim ise sizden 1000TL ücret bile talep edebilir. Bu fiyatların aşağısında teklif veren kuaförler için iki kere düşünmenizi tavsiye ederiz. Çünkü ombre ve balyaj işlemleri dikkat, ustalık ve biraz da sanat gerektirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir