fbpx

Spor ve Diyeti Alışkanlık haline getirmek

Spor ve Diyeti Alışkanlık haline getirmek
29 Temmuz 2014 tarihinde eklendi, 104 kez okundu.

Spor ve Diyeti Alışkanlık haline getirmek kilo verdirir

Çoğumuz için, herhangi bir sağlık/diyet/sağlıklı yaşam planının en zor kısmı, bunu fikir aşamasından uygulama aşamasına taşımaktadır. Hiç spor kıyafetlerinizle kanepede uzanmış halde ‘Spor salonuna gitmeliyim, spor salonuna gitmeliyim,’ derken saatler geçtiğini ve hâlâ aynı kanepede oturduğunuzu fark ettiniz mi? Eğer bunlar kulağınıza tanıdık geliyorsa, o zaman yapmanız gereken şeyin bağlılık olduğunun ve bu bağlılığı sağlamlaştırmanın, tekrar etmek ve sonuç almaktan geçtiğinin farkına varmanız gerekiyor; diğer bir deyişle, ne kadar fazla yaparsanız ve ne kadar fazla sonuç alırsanız, amacınıza o kadar bağlı hale gelirsiniz.

‘Bugün canımı hiç sıkamam’ hissini yenmek için, kendinize, bahanelerden kaçınmanızı sağlayacak bir zaman çizelgesi hazırlayın. Her gün egzersiz yapmak için bir saat belirleyin, böylece belirsizlikten kurtulmuş olursunuz. Sonra, iş yerinize yakın ya da eve dönüş yolunuzun üzerinde bir yer seçin.

Eğer sağlıklı beslenmeyi planlıyorsanız, yemek yediğiniz yeri değiştirin, böylece eski alışkanlıklarınızdan uzaklaşırsınız. Örneğin, öğle yemeği için, her gün cips ve sandviç yediğiniz bir yere gitmeyin. Onun yerine, daha sağlıklı yemekler yiyebileceğiniz ya da evde yaptığınız salatayı yanınızda götürebileceğiniz bir yer seçin.

Ne kadar zor olursa olsun, bunu yapın. Özellikle ilk günlerde bu oldukça önemlidir. Eğer çok yorgun/çok stresliyseniz ya da hafta sonuysa, ertesi gün, sonraki gün ya da daha sonraki gün mutlaka bir yer bulun.

Vakit geçirmeden başlayın. Eğer askıda bırakırsanız, fikirler uçar gider. İstediğiniz gibi muhteşem görünümlü biri olmak için, mümkün olan en kısa zamanda başlayın ve ertelemeyin.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git