Her Gün Yapmanız Gereken Tibetin 5 Hareketi

Tibetin Gençlik Pınarı

Gençlik Çeşmesi: Tibetin 5 Hareketi
Yogadan başka, esnekliği arttırmak için sevdiğim bir antreman, “Gençlik Çeşmesi” olarak da bilinen 5 Tibet Hareketi, çünkü bu uygulama vücudunuzdaki tüm ana kasları etkili bir şekilde güçlendirir ve uzatır. Ayrıca denge ile yardımcı olur.
Bu ritimleri günlük olarak yaparak en az beş yaşlı kadına (80 yaş üstü) kendini iyi hissettiriyor. Sadece 10 dakika içinde yapabileceğiniz bu basit uygulamayı öğrenmenizi tavsiye ederim.

Tibetin 5 Hareketi

Sabah hareketlerini akşamdan daha fazla tavsiye ederim, çünkü enerjinizi tam olarak toplayabilirsiniz. Her hareket beş ile yedi tekrarını uygulayarak başlayın ve 21 harekete kadar yavaş yavaş ilerleyin.

Hareket 1

5 Tibet Tatbikatı

Kolları yana doğru, yere yatay, avuç içinde dik olarak dik tutun. Alternatif olarak işaret parmağınızı kaldırın ve döndürdüğünüzde gözlerinizi üzerinde tutun. Bu potansiyel baş dönmesi ile yardımcı olur. Vücudunuzu ve zihninizi en rahat hissettiğiniz yönde dönmeye başlayın. Döndürmelerinizi saymak, baş dönmesine başladığınızda veya 21 rotasyonun tamamını tamamladığınızda tek sayıyı durdurmak.
Solunum : Döndüğünüzde derin nefes alın ve nefes verin.

İpucu : Eğer başınız dönüyorsa, parmaklarınızı kalpten geçirin ve başparmaklarınızda durun. Ayrıca düşecekmiş gibi hissettiğinizde kendinizi sabitlemek için çok yakındaki bir sandalyeye sahip olmalısınız.

 

Hareket 2

Tibetin 5 Hareketi Nasıl Yapılır?Yere düz uzan. Kollarınızı yanlarınızda tamamen uzatın ve elinizin avuçlarını zemine yaslayın. Solunduğunda, başını yerden kaldır, çeneni göğsüne çek. Aynı anda bacaklarınızı yukarı kaldırın, dizlerinizi dik olarak dikey konuma getirin. Mümkünse, bacaklarınızı vücudunuza doğru uzatın. Sonra yavaşça nefes verin, bacaklarınızı aşağıya indirin ve yere yaslanın, dizlerinizi düz tutun ve ayak parmağınızı bir arada tutun.

Nefes alma : Başınızı ve bacaklarınızı kaldırırken derin nefes alın ve indirirken nefes verin.

 

Hareket 3

tibetin 5 hareketiAyak parmakları yere düz olacak şekilde yere diz üstü çökün. Ellerinizi uyluk kasları üzerine koyun. Omuzlarınızı geriye ve başınızı gökyüzüne doğru çekerken, ellerinizi uyluklarınızın arkasına doğru kaydırın. Üst sırtınızı alt sırtınızdan daha fazla sıktığınızı unutmayın. Kafanı tavandaki burnunla çiziyormuşsun gibi geri çek. Yavaşça dik konuma dönün ve tekrarlayın.

Nefes alma : Omurganızı tuttukça nefes verin ve dik pozisyona dönerken nefes verin.

 

Hareket 4

5 tibetin hareketi yapılışıBacaklarınızla tam olarak önünüzde oturun ve ayaklarınızı yaklaşık 12 cm aralıklarla oturun. Avuçlarını sitz kemiklerinin yanında yere koy. Yavaşça başını geri çekerken, kollarını dik tut, böylece kolların dik durması için vücudunu kaldır. Temelde masa üstü bir pozisyondasınız. Yavaşça orijinal oturma pozisyonunuza geri dönün. Bu ayin tekrarlanmadan önce birkaç saniye dinlenin.

Nefes alma : Nefesinizi çekerken nefes al, nefes al, kaslarını gergin tut ve nefes al, nefeslerini ver.

Hareket 5

Tibetin 5 hareketiAvucunuzun yüzünü aşağı ve sütyen askınızla uyumlu olarak karnına uzanın. Ayaklarınızı kırarak, kalbinizi kaldırarak ve omuzlarınızı geri çekerek yukarı bakan bir köpeğe bastırın. Kolların düz olmalı. Hemen önünüze bakın, ya da biraz daha esnek iseniz, başınızı hafifçe geriye doğru çekerek gözlerinizi gökyüzüne doğru çekin. Ardından, kalçalarınızı yukarı ve arkaya doğru, omurganızı aşağı doğru, aşağı doğru bakan köpek pozuna doğru uzatın. Aşağı ve yukarı doğru bakan köpek arasında ileri geri hareket ederek tekrarlayın.

Nefes alma : Yukarı doğru bakan köpeğe doğru yükselirken nefes al; aşağıya bakan köpeğe geri bastığınızda nefes verin.

Tibetin 5 Hareketi Nasıl Yapılır? (Video)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir