Zippo Çakmak Modelleri ve Fiyatları

Zippo Çakmak Modelleri

Zippo Çakmaklar çok eski bir markadır. Avustralyalı George G. Blaisdell tarafından 1932 yılında üretilmeye başlanmıştır. Zippo’nun kurucusu Blaisdell’in beğendiği, kulağına hoş gelen bir kelime olan zipper’den yani Türkçe anlamı fermuar olan kelimeden doğduğu bilinmektedir. George G Blaisdell Zipper’i  Zippo olarak 1936 yılında isim patentini de alarak piyasaya sürülmüştür.

Zippo çakmakları Vietnam savaşında askerlerin ellerindeki çakmakların üzerlerine savaş sloganları yazmaları ve şekiller yapmaları, savaş sonrasında bu çakmakların hepsi çok talep görmüştür. Yanarken rüzgardan tek etkilenmeyen çakmak Zippodur. Önceleri çakmakların üzerlerine el ile çizilen figürler daha sonra sanayinin de gelişmesiyle birlikte fabrikalarda işlenmeye başlamıştır. George G. Blaisdell’in ilk olarak tasarlayıp ürettiği Zippo çakmak halen Bradford’da Zippo)Case Müzesinde sergileniyor.

İlk üretildiği tarihten beri kalitesinden asla ödün vermeyen Zippo orijinal şeklini her zaman korumuş, çakmak piyasasında hem ismini hem de kalitesini korumuştur.

Zippo çakmaklarının standart iki boyu bulunmaktadır. Slim boyu bayanlar için regular boyu da erkekler için yenilenen bir çok modeliyle birlikte satılmaktadır. Her aldığınız orijinal Zippo çakmağın garanti belgesi de size verilmektedir. Zippo çakmakiların mekanizması çok basit ve yapılışı tamamen metal olmasından kaynaklandığı için rüzgarda alevi sönmez ve her zaman da sönmeden yanar. Zippo çakmakların kendine has çıkardıkları sesi de iyi tanımak gerekir.

Zippo çakmaklar çeşitli modellerde üretilmektedir, ancak; en az yıpranmayı belli eden modeli düz modelidir. İsterseniz üzerine isim de yazdırabilirsiniz ve Zippo çakmakların orijinal tınlama sesi en iyi düz modelde çıkmaktadır.

Zippo çakmak almak istiyorsanız çeşitli ürün yelpazesinin içinden özellikle düz veya kabartma desenli modellerden seçmelisiniz ki üzerindeki baskı ve renk bozulmalarını yaşamayın.

Zipipo çakmakları sahtelerinden ayırmanız gayet kolaydır. Sahte çakmaklarda doldurma gaz doldurma yeri yoktur, sahteleri çok hafiftir, gerçeği ile renk tonları farklıdır, sahte çakmaklarda çakarken çıkan tınlama sesi gerçek Zippolardan farklıdır.

Gerçek Zippo çakmaklarda satışlarda garanti belgesi de sizlere verilmektedir, aynı zamanda fiyatı da piyasadaki sahte çakmaklara göre biraz pahalıdır. Piyasada 60 liradan başlayıp 300 lira ve üzeri modeline ve üretim yılına göre değişen fiyatlarla bulabilirsiniz.

Siz de Zippo çakmağa sahip olmak istiyorsanız önce yazımızı inceleyin ve sizler için hazırladığımız Zippo modelleri arasından kendinize bir çakmak seçerek tarzınızı belirleyin.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir